Vila Heide

Vila Heide


- Romantické ubytování v klidné části České Kamenice -

Historie


Secesní Vila Heide byla postavena v roce 1908 pro továrníka Juliuse Heideho a jeho rodinu. Návrh pochází z dílny tehdejšího architekta a stavitele Josefa Weinolta.  Vila Heide je zasazena do klidné vilové zástavby na severním okraji kulturní památkové zóny České Kamenice. Na její skvosty, především poutní kapli Narození Panny Marie, poskytuje hlavně větší apartmán i zahrada kolem vily impozantní výhled.  Vila byla v roce 2004 prohlášena za kulturní památku pro svůj čistý a v podstatě neporušení secesní ráz. Stavba byla inspirována venkovskými hrázděnými domy a vídeňskou modernou -  typickou jednoduchou skladbou fasád, použitím rozličných materiálů, základními geometrickými tvary nebo rostlinnými motivy.
Od podzimu 2015 se krůček po krůčku snažíme domu vrátit co nejpůvodnější vzhled a zašlou krásu. Snoubí se staré - původní, dubové parkety, původní dveře a okna dokreslují starou identitu místa. Snoubí se  staré - původní a nové a dodává místu nový rozměr. 
Je to velký sen. Sen který realizujeme  s pomocí architektů, designerů a památkářů.  Oživovat dům a realizovat citlivou obnovu vily, by nebylo reálné, kdyby nás nenapadla myšlenka, že můžeme část domu propůjčit všem, kdo chce okusit žít v místě, kde  se střetává architektura, historie i umění. Životy těch, kteří vilu obývali před námi se mísí s našimi životy. Jsou tu s námi..   Julius, Arnold, Rosalinde, Margitta, Helmut. Jména těch, kteří obývali dům před námi. Původní majitele domu, kteří museli odejit, protože... Historie je již napsána.. 
Přesto se po více jak 70 letech vrátila do rodného domu paní Margitta. Dcera posledního majitele vily i sklářské manufaktury Arnolda Heide. Od roku 2018 navštěvuje se svojí rodinou rodný dům v České Kamenici. Vyprávění o tom, jak jsme se potkali s paní Margittou je příběh, který se opravdu stal a rádi Vám ho odvyprávíme.


Vila Heide Máchova 311, 407 21 Česká Kamenice
Jak se k nám dostanete?
Autem Autobusem Vlakem

Autem

Motorizovaní návštěvníci ze směru Varnsdorf, Liberec, Česká Lípa projedou okolo čerpací stanice Benzina dále do centra, před nájezdem na kruhový objezd odbočí vpravo (po kostkách) do centra České Kamenice. Projedete náměstím a na křižovatce se dáte opět doprava (směr Studený, Kunratice), na dalších křižovatkách (2 po sobě) opět stále vpravo, až dojedete ke kapli a restauraci “Starý klub”, od restaurace jeďte stále rovně (mírně nahoru) a zde již vidíte Apartmán Vilu Heide (po pravé straně, kovaná brána poznávací znamení).

Ve směru od Děčína minete čerpací stanici Benzina, za ní na křižovatce u zrcadla vlevo dolu (směr Jetřichovice) a na další křižovatce vpravo po hlavní, pak hned vlevo kolem obchodu Klempo stále ulicí nahoru, na dalších křižovatkách (2 po sobě) opět stále vpravo, až dojedete ke kapli a restauraci “Starý klub”, od restaurace jeďte stále rovně (mírně nahoru) a zde již vidíte Apartmám Vilu Heide (po pravé straně, kovaná brána poznávací znamení).

Autobusem

Od zastávky Česká Kamenice - Pražská ulice se vydáte do centra. Minete zdravotní středisko (zelená budova), hned za ním zatočte vpravo do ulice a uvidíte budovu gymnázia. Přejdete řeku a zatočíte vpravo. Minete budovu základní umělecké školy. Za ní ostře doleva po asfaltové silničce mezi uměleckou školou a bránou dětského domova. Pokračujete po silničce mírně do kopce až dojdete na konec ulice Sokolská stezka. Vpravo nahoře uvidíte vilu.

Vlakem

Od vlakové zastávky Česká Kamenice dojdete na náměstí Míru (náměstí s kašnou). Za kašnou, mezi domem kde je cukrárna a domem s pekařstvím Šumava se vydáte Nerudovou ulicí, přes řeku, rovně mírně do kopce, a na křižovatce u restaurace Starý klub odbočíte vpravo do kopce (ulice Máchova), a po pravé straně již uvidíte vilu.

Najdete nás na facebooku: